НОСТАЛЬГIЯ - ДУХ РЕВОЛЮЦІЇ

  Є помилковими спроби змалювати ситуацію в Україні як спектр політичних сил, по аналогії з політичним спектром у західних країнах. В Україні інтенсивно формується нація, і ми маємо справу не стільки з політичними силами, скільки з центрами національної “кристалізації”. Між ними відбувається конкуренція за право формувати націю, визначати її майбутнє обличчя.

  Процес розбудови нації є перманентним і між різноманітними чинниками триває боротьба за його напрямки. Ця боротьба є особливо очевидною, особливо повчальною в початках. Націю творить організація. Організація накидає субстанції свій порядок, включає її у виконання свого духовного зриву. Організація накидає себе, підкорює, структуралізує етнічну, частіше поліетнічну (або як в нашому випадку зденаціоналізовану) масу. В цей час організація знаходиться у складних стосунках взаємозалежності і конкуренції з іншими, які так чи інакше зацікавлені в процесі.

  Робота і боротьба, котрі сформували Росію, проводилися кількома залежними один від одного і ворожим один до одного центрами. Нація сформована навколо Твері була б іншою. Але перемогла Москва, хоча здавалося, що переможе Сарай.

  Конкуренція між Парижем і Бургундією. Між Віднем і Берліном.

  Нація, побудована навколо якого-небудь “Руху”, буде іншoю, ніж нація, побудована навколо “Асамблеї”.

  Тому не політичні сили, а силові центри, організації, географія яких не обов’язково співпадає з географією партійних назв.

  Аналізуючи, треба брати до уваги не стільки тези партійних програм, скільки тон демагогії, амбіції, риси характеру провідників, психологію адептів, штиль поведінки, ідеологічні пріоритети і мобілізаційні спроможності.

  Характер Бісмарка і характер німецької політики після нього співпадають. Німецька нація до поразки 1945 р. була подібна до Бісмарка. Після - до всіх інших націй.

  Політичний аналіз, політика, геополітика в якійсь мірі вже архаїзми. Якийсь час у минулому, політика оперувала інертними масами як інструментом і дійсно була подібна до шахової гри з незмінними якостями фігур. Таке уявлення застаріло. Зараз вся штука в перетворенні інструменту, в зміні якості маси. 90% політики здійснюється не на чорних і білих клітинах, а в середині голови шахового коня. Це інтенсифікація політики.

  Тому ми говоримо про філософію, психологію те ідеологію, коли говоримо про політику.

  Українці нарешті почали розважати за геополітику України, про геополітику щодо України. Так ось, геополітика - це 10% реальної політики, а решта - колективний ейдос (як каже Куринський).

  Філософськими категоріями оперує політика сьогодні, витончуються методи війни і в політиці вже нема об’єктів - самі суб’єкти.

  Долю сучасного суспільства визначає не класова боротьба, а боротьба між психологічними типами. Сьогодні повноту прав (можливостей реалізації) мають свинопаси. Козаки дискриміновані. Це і є демократія.

  Але пан повернеться. Це буде змістом майбутньої революції.

Д. Корчинський